Zużycie sprzęgła w Alfa Romeo – jak je opóźnić i jak je rozpoznać?

Zużycie sprzęgła w Alfa Romeo – jak je opóźnić i jak je rozpoznać?

Alfa Romeo montuje w swoich samochodach sprzęgła wykonane z wysokiej jakości materiałów. Polimery organiczne znajdujące się na elementach ciernych sprzęgła Alfy Romeo są bardzo wytrzymałe – mogą znieść temperaturę pracy przekraczającą 350 stopni Celsjusza, co bez wątpienia jest nie lada osiągnięciem. Jednakże sprzęgło, nawet najwyższej jakości, należy do podzespołów samochodowych ulegających zużyciu w wyniku normalnej eksploatacji pojazdu.

Od czego zależy żywotność sprzęgła?

Ażeby przedłużyć trwałość sprzęgła w Alfie Romeo, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, takich jak płynna jazda, unikanie gwałtownego ruszania czy jazdy na półsprzęgle. Jeśli zachodzą najmniejsze wątpliwości co do sprawności sprzęgła, nie należy zwlekać z wizytą w serwisie – awaria sprzęgła może doprowadzić do unieruchomienia pojazdu na drodze i konieczności odholowania go do warsztatu, a co za tym idzie naraża kierowcę na dodatkowy stres i wydatki.

Sklep ze sprzęgłami

Żywotność sprzęgła Alfy Romeo zależy głównie od umiejętności danego kierowcy oraz od jego stylu jazdy, a także od sposobu użytkowania samochodu –  jeżeli auto wykorzystywane jest tylko do jazdy po mieście, sprzęgło szybciej odmówi posłuszeństwa niż w przypadku praktykowania głównie wyjazdów w dalekie trasy. Powszechnie przyjmuje się, że nowoczesne sprzęgła samochodowe montowane w Alfa Romeo powinny wytrzymywać bez awarii około 40.000 – 100.000 km przebiegu.

Objawy zużycia sprzęgła Alfa Romeo

Najczęstsze objawy zużycia sprzęgła w Alfie Romeo, które powinny skłonić właściciela pojazdu do bezzwłocznej wizyty w serwisie, to:

 • Niepokojące hałasy i szumy dobiegające z okolicy skrzyni biegów, świadczące najczęściej o uszkodzeniu łożyska sprzęgła
 • Wyczuwalny w kabinie pojazdu zapach spalenizny – objaw zużytych okładzin tarczy sprzęgła
 • Powolna reakcja pojazdu lub całkowity brak reakcji na próby dynamicznego ruszenia
 • Problemy z wybieraniem biegów lub brak możliwości włączenia któregoś z nich
 • “Twardy”pedał sprzęgła – brak płynności w jego pracy
 • Niepokojące, mocne szarpanie w trakcie ruszania

Części oryginalne lub polecane zamienniki

Jak przekonuje powyższy tekst, jakość sprzęgła zależy głównie od tego, w jaki sposób jest ono użytkowane. Niemniej jednak nawet najbardziej poprawne korzystanie z tego podzespołu nie uchroni go przed rychłym zużyciem, jeśli jest on źle wykonany. Dlatego też stanowczo odradzamy zakup niesprawdzonych zamienników. Alfa Romeo produkuje bardzo wysokiej jakości sprzęgła, niemniej jednak na rynku nie brakuje równie dobrych zamienników. Dużym wyborem jakościowych sprzęgieł do Alfa Romeo dysponuje sklep NoweSprzęgła.pl, dlatego warto sprawdzić jego ofertę.

Dodane dnia: 18 czerwca 2019


Komentarze:

 1. Mega praktyczne porady. W wielu przypadkach nie jesteśmy świadomi, iż chociaż nie jesteśmy w stanie zapobiec zużywaniu się niektórych części zamiennych, to jednak możemy znacząco opóźnić ten proces. Oczywiście kwestii wymiany nie możemy też odkładać w nieskończoność i w takim przypadku, dobrze wiedzieć, jakie objawy sygnalizując, iż nadszedł ten ostateczny czas udania się do profesjonalnego warsztatu.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Modele Mitsubishi
 • Pajero

  Samochód terenowy zaliczany do I. segmentu produkowany od 1982 roku przez japoński koncern...

 • Galant

  Jest to samochód należący do segmentu D, pierwszy egzemplarz Mitsubishi Galant został wyprodukowany...

 • Lancer

  Produkcja Mitsubishi Lancer rozpoczęła się w 1973 roku, a jego pierwsza generacja była...