Bęben hamulcowy – charakterystyka dla każdego

Bęben hamulcowy – charakterystyka dla każdego

Posiadanie własnego samochodu niesie ze sobą wiele zalet. Nie ma jednak co ukrywać, że nierzadko łączy się to również ze sporymi wydatkami na naprawy. Gdy nastąpi już taka konieczność, warto dokonać przemyślanego zakupu części zamiennych. Jeśli wybierzemy dobrej jakości komponenty istnieje duże prawdopodobieństwo, że starczą one na długie lata. Wbrew pozorom na rynku istnieje wiele modeli wartych uwagi w całkiem przystępnych cenach.

Części samochodowe – bęben hamulcowy

Dzisiejsze modele samochodów w większości przypadków są wyposażone w tarczowy układ hamulcowy. Nie znaczy to jednak, że bęben hamulcowy to rozwiązanie gorsze. Warto poznać budowę układu oraz jego podstawowe zalety i wady.

Budowa

Bęben samochodowy jest złożony z czterech głównych elementów. Główną częścią jest sam bęben. Montuje się go na piaście koła. Razem podczas jazdy wspomniane części obracają się. Oprócz tego nie można zapomnieć o szczękach hamulcowych, rozpieraczu szczęk i i sprężyny odciągającej. To właśnie one odgrywają główną rolę w procesie hamowania.

Działanie

Szczęki hamulcowe podczas wciśnięcia przez kierowcę pedału są rozpierane do zewnątrz przez rozpieracz. Poprzez dotknięcie powierzchni bębna szczęki wykorzystują moment obrotowy wynikający z obrotu koła. Szczęki – współbieżna i przeciwbieżna – dają efekt samowzmocnienia, który daje tak zadowalające efekty, że być może dałoby się całkiem zrezygnować ze wspomagania hamulca.

Wady i zalety

Bęben hamulcowy w samochodzie to rozwiązanie wciąż całkiem popularne na rynku samochodowym. Wiele osób zwraca również uwagę na wiele cech, które są korzystniejsze niż te hamulców tarczowych. Mowa tu między innymi o większej wytrzymałości okładzin. Nieskomplikowana budowa zmniejsza także ryzyko uszkodzenia czy koszty napraw i zakupu nowych. Bębny hamulcowe mają jednak niestety także kilka wad. Po pierwsze, można je montować praktycznie tylko na tylnej osi. Ze względu na ich tendencję do przegrzewania, odmienna praktyka mogłaby stanowić zagrożenie. Bębny wykazują się również sporą wagą. Tym samym nie zadowolą wszystkich kierowców.

Polecani producenci

Polecane bębny hamulcowe wyróżniają się przede wszystkim dobrą jakością i wysoką trwałością. Nie ma co ukrywać że nawet wydanie większej ilości pieniędzy może zwrócić się w przyszłości. Bębny powinny być sprawdzone, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo w samochodzie. Polecani i cenieni na rynku producenci bębnów samochodowych to między innymi Brembo, Delphi, Bosh niemiecka firma ATE.

Dodane dnia: 8 maja 2017


Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Modele Mitsubishi
  • Pajero

    Samochód terenowy zaliczany do I. segmentu produkowany od 1982 roku przez japoński koncern...

  • Galant

    Jest to samochód należący do segmentu D, pierwszy egzemplarz Mitsubishi Galant został wyprodukowany...

  • Lancer

    Produkcja Mitsubishi Lancer rozpoczęła się w 1973 roku, a jego pierwsza generacja była...